نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آموزش های فنی و حرفه ای باید با توجه به نیاز بازار، کارآمد شود

آموزش های فنی و حرفه ای باید با توجه به نیاز بازار، کارآمد شود


آموزش های فنی و حرفه ای باید با توجه به نیاز بازار، کارآمد شود

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش، سید محسن حسینی مقدم عصر چهارشنبه در گردهمایی مدیران دوره دوم متوسطه و فنی و حرفه ای در گرگان گفت: دانش آموزان هنرستان ها باید پس از طی دوره آموزشی و گرفتن مدرک دیپلم، به مهارت برسند.

 

وی اظهار کرد: اگر کشور نیاز به توسعه دارد، زمینه ساز توسعه ا شتغال است و اشتغال جز از طریق آموزش های هنرستانی به دست نمی آید.

 

وی 14 تا 17 سالگی را بهترین سن برای یادگیری حرفه و شغل دانست و افزود: با توجه به این که 74 درصد از مشاغل کشور با دست انجام می شود، لذا کار ما در آموزش های هنرستانی برقراری ارتباط بین مغز و دست است.

 

حسینی مقدم با بیان این که نباید این طور تصور کرد که فقط دانش آموزان ضعیف را باید به سمت آموزش هنرستانی هدایت کنیم افزود: باید اولیای مدارس و مشاوران تحصیلی دوره اول متوسطه برای یک بار هم که شده فضای آموزشی، امکانات و تجهیزات هنرستان ها را از نزدیک بازدید و با رشته های تحصیلی آن آشنا شوند و سپس دانش آموزان را به آموزش های هنرستانی آشنا کنند تا دانش آموزان بر اساس علاقه و استعداد جذب این آموزش ها شوند.

 

وی لزوم فرهنگ سازی والدین را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان این که جامعه ما دانشگاه زده است،گفت: بسیاری ازخانواده هاازاینکه فرزندانشان در هنرستان ها تحصیل کنند، بیم دارند و فکر می کنند آموزش هنرستانی آینده ای ندارد در حالی که هدایت تحصیلی دانش آموزان باید بر اساس علاقه، استعداد، توانمندی و با توجه به امکانات آموزشی هر منطقه صورت گیرد.

 

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش افزود: در جشنواره خوارزمی، از 15 نفر برگزیده، هفت نفر از میان دانش آموزان هنرستان بودند و این نشان از توانایی این دانش آموزان است.

 

وی همچنین گفت: بر اساس شاخص های ارزشیابی شورای عالی آموزش و پرورش که ابلاغ نیز شده است، باید طی پنج سال 48.26 درصد دانش آموزان دوره دوم متوسطه در هنرستان ها تحصیل کنند.

 

وی گفت: این شاخص اکنون 41 درصد است که باید در آخرین سال برنامه پنجم توسعه یعنی در سال 94 به 46 درصد برسد .

 

حسینی مقدم تصریح کرد: باید اولیای مدارس و خانواده ها را تشویق کرد که ما در نظام آموزش فنی و حرفه ای و کار و دانش به دنبال تربیت نیروی ماهر هستیم.

 

به گفته وی بر اساس استانداردها باید به ازای هر 12 کارگر ماهر، چهار تکنیسین و یک مهندس در کارگاه مشغول به کار باشند در حالی که الان به ازای هر چهار مهندس تنها یک تکنیسین داریم که دقیقا مسئله برعکس است.

 

وی با بیان این که ما از نظر فضای آموزشی، امکانات و نیروی انسانی مشکل داریم، اظهار کرد: در دو سه سال گذشته 20 تا 30 درصد اعتبار به تجهیز هنرستان ها اختصاص می یافت اما امسال صد درصد این اعتبار اختصاص یافته در اختیار استان ها قرار گرفته تا در حد توان خود هنرستان ها را به امکانات آموزشی تجهیز کنند.

 

وی با بیان که تبدیل فضای هنرستانی و تغییر کاربری آن ها ممنوع است افزود: با استقرار نظام 3- 3- 6، از این پس دبیرستان ها به جای چهار پایه، سه پایه تحصیلی خواهند داشت، لذا باید فضای اضافی دبیرستان ها به سمت ایجاد هنرستان سوق داده شود.

 

حسینی مقدم در باره تأمین نیروی انسانی نیز گفت: با توجه به این که دانشگاه فرهنگیان نیروی آموزشی تربیت می کند باید بیش از گذشته، نگاهی هم به هنرستان ها داشته باشد و از بین نیروهای شاغل نیز باید معلمان خوب و ورزیده به هنرستان ها هدایت شوند.

 

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش، تعداد رشته های آموزش فنی و حرفه ای را 43 رشته و شاخه کار و دانش را 266 رشته ذکر کرد و افزود: هم اینک 760 هزار دانش آموز در هفت هزار و یکصد هنرستان تحصیل می کنند.