نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره

دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره


دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره

دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره

دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره، يك دسترسي مافوق سريع است كه با استفاده از يك آنتن بشقابي مي‏تواند سرعت نقل و انتقالاتِ شما را به 400 كيلوبيت در ثانيه برساند. اين عدد را با 4 يا 5 كيلو‏بيت در ثانيه‏اي كه از طريق دسترسي تلفني با آن مي سوزيد و مي‏سازيد، مقايسه كنيد تا متوجه شويد كه اينترنت ماهواره‏اي، چه موهبتي است!

اگر فكر مي‏كنيد دست‏تان به يك اينترنتِ پهن‏باند نمي‏رسد و يا شب‏ها خواب آن را مي‏بينيد، چون نمي‏توانيد مشترك يك خط اينترنت ديجيتالي شويد، پس بايد فكر يك اينترنتِ پهن‏باند را از سرتان بيرون كنيد، سخت در اشتباه هستيد. چرا كه اينترنت ماهواره‏اي مي‏تواند همان راه‏حل نهايي باشد. در واقع اگر بتوانيد از بالاي پشت‏بام منزل يا محل كار‏تان، جنوب آسمان را به خوبي و بدون هيچ مانعي مشاهده كنيد، مي‏توانيد از يك دسترسي ماهواره‏‏اي براي انتقال دادن و پياده كردن فايل‏هاي حجيم چند صد مگابايتي و يا ديدن فيلم‏هاي ويديويي و يا سير و سياحت صِرف در اينترنت استفاده كنيد. هرچند اين راه حل از نظر سادگي و ارزان قيمتي به پاي اينترنت ديجيتالي نمي‏رسد، اما براي بعضي‏ها بهترين و تنها راه‏حل محسوب مي‏شود.

اما قبل از ورود به بحث اصلي، بايد بدانيد كه:
l مي‏توانيد با سرعت 400 كيلو‏بيت در ثانيه به پياده كردن و يا به اصطلاح دانلود فايل‏ها بپردازيد. تنها براي ارسال يا انتقال دادن نياز به يك مودم آنالوگ خواهيد داشت كه سرعت خيلي پاييني دارد.
l ازطرف ديگر ماهواره‏هاي دو طرفه‏اي نيز وجود دارند كه هم براي ارسال به كار مي‏روند و هم براي دريافت. در نتيجه نياز به مودم آنالوگ از بين مي‏رود و امكان انتقال‏دادن اطلاعات شما را تا سرعت 200 كيلو بيت در ثانيه فراهم مي‏آورد.

اينترنت ماهواره‏اي دقيقاً مثل تلويزيون‏هاي ماهواره‏اي است: ماهواره‏اي مدام به دور مدار زمين مي‏گردد و در همين حال امواج داده‏اي را به سمت يك آنتن بشقابي كه بالاي پشتِ‏بام‏تان قرار دارد، ارسال مي‏كند. آنتن بشقابي هم داده‏ها را با سرعت 400 كيلو‏بيت در ثانيه يا بيش‏‏تر به يك مودم مخصوص ماهواره‏اي كه به كامپيوترتان وصل است، مخابره مي‏نمايد.

حتماً دقت كرده‏ايد كه حرفي در مورد سرعت ارسال به ميان نياورديم. درحال حاضر، سرويس‏هاي ماهواره‏‏اي براي دريافت داده از سمتِ شما به يك مودم آنالوگ احتياج دارند. وقتي تقاضاي بازديد از يك سايت را مي‏دهيد، سرعت انتقال اين درخواست به سرعت مودمِ فعلي شما بستگي خواهد داشت. طراحي اين سرويس به خاطرآن بوده كه هزينه‏هايش سر به فلك نزنند!

وقتي همه‏ي اين‏ها تكه‏ها را كنار هم بگذاريد، طرز كارش به اين ترتيب خواهد بود: با استفاده از مودم، شماره تلفن كارگزار اينترنت خود را مي‏گيريد و به او وصل مي‏شويد. براي بازديد از يك سايت، روي يك لينك كليك مي‏كنيد تا يك سايت ديگر را ببينيد. نرم‏افزاري كه در كامپيوترتان داريد، يك كپه‏ي داده‏اي را به تقاضاي‏تان ضميمه مي‏كند. در عوض درخواست كردن مستقيم فايل از ميزبانِ وِب، درخواست‏تان به مركز عملياتِ شبكه‏ي سرويس ماهواره‏اي مي‏رود كه در روي زمين قرار دارد. سپس اين مركز، آن صفحه‏ي وب را درخواست مي‏كند. ميزبانِ وب نيز صفحه‏ي درخواستي را به مركز عمليات شبكه‏ي ماهواره‏اي ارسال مي‏كند، و سپس آن صفحه را به ماهواره مخابره مي‏نمايد تا آن را به سمت آنتن بشقابي شما بفرستد. آنتن بشقابي، صفحه‏ي وب را از طريق مودم ماهواره‏اي به كاميوترتان مي‏رساند، و همه‏ي اين ماجرا در عرض كم‏تر از يك ثانيه.

اشكالات بالقوه
تمام اين مراحل به تعلّل ختم مي‏شوند، يعني يك تاخير قابل توجه، بين زماني كه كليك مي‏كنيد تا زماني كه داده را دريافت مي‏نماييد.

اين تاخير ناشي از آن است كه تقاضاي‏تان از جانب كامپيوترتان و از طريق مودم ابتدا به مركز شبكه‏ي ماهواره‏اي فرستاده مي‏شود، و از آن‏جا به ميزبان وب مي‏رسد. سپس به مركز شبكه‏ي ماهواره‏اي باز مي‏گردد، و آن‏وقت 25000 كيلومتر مسافت را تا ماهواره طي مي‏كند و مجدداً به جانبِ آنتن بشقابي فرود مي‏آيد. به همين جهت، نبايد زياد اين تأخيرات را به دل بگيريد!

اما اگر كاربران ديگري نيز مثل شما به همين سرويس ماهواره‏اي روي آورند، ميزانِ تداخل‏تان كاهش خواهد يافت، زيرا پهناي باند ماهواره بين همه سَرشكن مي‏شود.
ماهواره فقط يك مقدار مشخص پهناي باند دارد كه مي‏تواند آن را بين متقاضيان تقسيم نمايد. منتها، سيستم‏هاي ماهواره‏اي دوسَره، كه نياز به مودم آنالوگ براي مخابره‏ي زمين به هوا ندارند، پهناي باند بسيار عريض‏تري دارند- پهنايي به وسعت 5/1
مگابيت در ثانيه از هوا به زمين، و 200 كيلوبيت در ثانيه از زمين به هوا.

اينترنت از فضاي بي‏كران
اينترنتِ هوايي چقدر خرج دارد: براي شروع احتياج به يك كامپيوتر مبتني برپنتيوم، ويندوز ايكس‏پي، حداقل يك مودم 6/56 كيلوبيت در ثانيه‏اي، و 128 مگابايت حافظه خواهيد داشت. آنتن بشقابي به يك كابل متصل شده و به مودم ماهواره‏ وصل مي‏گردد، و سپس از طريق يك كابل يو‏اس‏بي يا يك كارت پي‏سي‏آي به كامپيوترتان متصل مي‏گردد.

معمولاً براي آنتن بشقابي- كه مخصوص اين كار است- و مودم يك مبلغ ساليانه بايد پرداخت كنيد. اما برطبق ساعات برخورداري‏تان از اينترنت، هرماه بايد هزينه‏ي اشتراك خود را بپردازيد، مثلاً فلان مبلغ به ازاي 25 ساعت در ماه.

بهتر است مثل تلويزيون‏هاي ماهواره‏اي، اجازه دهيد كه خودِ فروشنده، تجهيزات آنتن و مودم را نصب و تنظيم نمايد.

به محض نصب و تنظيم آنتن بشقابي، نرم‏افزار مربوطه را نصب مي‏كنيد و شركتي كه نمايندگي خدمات ماهواره‏اي را برعهده دارد، متعهد مي‏گردد كه دسترسي شما به اينترنت را فراهم آورد، آن‏هم يا از طريق يك مودم ماهواره‏اي پي‏سي‏آي (كه داخل كامپيوترتان نصب مي‏شود)، يا يك مودم ماهواره‏اي مبتني بر يواس‏بي.

در مورد كامپيوتر‏هاي كتابي بايد از شركت نماينده سؤال كنيد كه آيا براي آن‏ها، مودم كارتي سراغ دارند يا نه، كه احتمالاً جواب‏شان نيز مثبت خواهد بود.