نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آسمان اينترنت غبار آلود است!

آسمان اينترنت غبار آلود است!

آسمان اينترنت غبار آلود است!به گزارش مهر، "ابرهاي محاسباتي" (
cloud computing) اصطلاحي است که براي "ابرهاي اطلاعات ديجيتالي" به کار مي رود.

گزارش اخير سازمان جهاني "صلح سبز" (
Greenpeace) نشان مي دهد که اين ابرها موجب افزايش بسيار زياد انتشار گازهاي گلخانه اي مي شوند. پيش بيني ها نشان مي دهد که گازهاي گلخانه اي موجود در اتمسفر زمين تا سال 2020 مي توانند به سه برابر ميزان کنوني برسند.

افزايش انتشار دي اکسيد کربن به دست "ابرهاي محاسباتي" نه تنها تمام سرورهاي
IT بلکه تمام تلفنهاي همراه هوشمند و لوح- رايانه هايي مثل "آي- پد" اپل را زير اتهام قرار مي دهد.

"صلح سبز" در گزارش خود آورده است: "دوران ديسکهاي سخت رو به افول رسيده است و اکنون همه چيز روي اينترنت ذخيره مي شود و در اينترنت خدمات و کاربردهاي متنوعي براي ذخيره کردن اطلاعات ارائه مي شود اين درحالي است که از نظر فيزيکي تمام اين اطلاعات براي ذخيره شدن به دستگاههاي غول پيکري نياز دارند که انرژي خود را از کربن تهيه مي کنند."

"فناوري اطلاعات سبز بساز" (
Make IT green) عنوان گزارش اخير سازمان "صلح سبز" است که به خصوص انگشت اتهام خود را به طرف "فيس بوک" گرفته است. اين شبکه اجتماعي به ساخت يک پايگاه داده اي عظيم در "پراينويل" در اورگان آمريکا متهم است. اين پايگاه داده ها يک منبع آلاينده و منتشرکننده دي اکسيد کربن است.

اين تصميم جديد فيس بوک خشم کاربران اين شبکه اجتماعي را برانگيخته است. به طوري که در چند هفته اخير اين کاربران در بيانيه اي اعلام کرده اند: "مي خواهيم که فيس بوک به طور 100 درصد از انرژيهاي تجديدپذير استفاده کند."

گزارش "صلح سبز" نشان مي دهد که شرکت ياهو براي سرور جديدي که در شهر "بوفالو" واقع در ايالت نيويورک ساخته است از انرژي هيدروالکترويک استفاده مي کند.

براساس گزارش کامپيوتر وورد، فناوريهاي اينترنت در مبارزه با تغييرات آب و هوايي هيچ کمکي عرضه نمي کنند. به طوري که اطلاعات آژانس حفاظت از محيط زيست آمريکا نشان مي دهد که مصرف انرژي ابرهاي اينترنت در سرورها و تاسيسات مخابراتي در سال 2010 برابر با يک ميليون و 963 هزار کيلووات بر ساعت خواهد بود که اين رقم در سال 2007 برابر با 622 هزار بود.

اين ابرهاي محاسباتي هزار 34 تن دي اکسيد کربن توليد مي کنند و بيشترين مصرف در کشورهاي فرانسه، آلمان، کانادا و برزيل است.